Ana Sayfa Gündem, Siyaset 7 Mayıs 2021 57 Görüntüleme

Son dakika korona gelişmesi: Aşı pasaportuna ‘evet’

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna nazaran, Türkiye’de son 24 saatte 253 bin 382 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 388 kişinin testi olumlu çıktı, 304 kişi hayatını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 401 oldu.

Son 24 saatte 37 bin 298 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 626 bin 799’a yükseldi.Test sayısı 48 milyon 712 bin 606’ya ulaştı, hadise sayısı 4 milyon 977 bin 982, vefat sayısı 42 bin 187, ağır hasta sayısı 3 bin 378 oldu.

AŞI PASAPORTU

CİHAT ASLAN İstanbul – Araştırma iki başka çalışmadan derlendi. 26 Mart-9 Nisan tarihlerinde 21 bin şahısla gerçekleştirilen birinci araştırmanın sonuçlarına nazaran, her 4 bireyden 3’ü ülkelerine giriş için aşı pasaportunun gerekli olduğunu belirtti, bu pasaportla seyahat ve aktifliklerin daha inançlı olacağını söz etti.

Araştırmada “Ülkeye giren tüm yolcuların bir aşı pasaportuna sahip olması gerekir mi?” sorusuna “Evet” cevabı verenlerin oranı küresel ölçekte yüzde 78 oldu. Ülkeler bazında bakıldığında ise Malezya’da oran yüzde 92, Peru’da yüzde 90, Macaristan’da yüzde 52, Polonya’da yüzde 58, Türkiye’de yüzde 84, İtalya’da yüzde 79, İspanya’da yüzde 77, Japonya’da yüzde 74, Fransa yüzde 70, Rusya yüzde 59 oldu.

Aşı pasaportunun seyahat dışında büyük aktiflikleri inançlı hale getireceğini düşünenlerin oranı global ölçekte yüzde 73’ü buldu. Ülkeler bazında ise Çin ve Arjantin yüzde 84, Malezya yüzde 82, Hindistan yüzde 82, Türkiye yüzde 77, İtalya yüzde 76, İspanya yüzde 75, Almanya yüzde 67, Fransa yüzde 65, Rusya yüzde 53, Macaristan yüzde 52’de kaldı.

IPSOS’un 12 ülkeden 15 bini aşkın kişi ile 8-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği araştırmada ise “Konser salonları, halka açık etkinlikler, stadyumlara yalnızca aşı olanlar katılmalıdır” sorusuna her 10 şahıstan yalnızca 4’ü “Evet” cevabı verdi.

YÜZDE 78

Bu soruya Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 78’i “Evet” karşılığı verdi. Ankete katılan her 3 yetişkinden 2’si, aşı pasaportlarının ülkelerinde yıl sonuna kadar yaygın olarak kullanılacağı görüşünde olduğunu belirtti. Küresel ortalamada yüzde 55 oran ile tüm ülkelerde bulunan mağaza, restoran ve ofislere erişimde ‘Aşı pasaportu katiyetle gerekli’ görüşüne her 4 şahıstan 1’i katılıyor. 

TOPLUMLAR İNANÇLI SEYAHAT İSTİYOR

Araştırma sonuçlarını kıymetlendiren IPSOS Türkiye CEO’su Sidar Gedik, yaşamsal olarak her istikametiyle ağır ilerleyen pandemi devrinde bir kişinin aşı olup olmadığı, koronavirüs taşıyıp taşımadığı, en son ne vakit test olduğu üzere bilgilerin kaydedildiği uygulamaların halkın daha inançlı hareket etmesini sağlayarak, ekonomiyi canlandırmak için çıkış yollarından biri olarak görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de toparlanmanın bir yıldan uzun süreceğini düşünenlerin oranının yüzde 56 olduğuna dikkat çeken Gedik, şunları dedi: “Ipsos’un Dünya Ekonomik Forum için gerçekleştirdiği küresel bilgilere baktığımızda her 3 şahıstan yaklaşık 2’si kamu alanlarına girişte de aşı pasaportunun gerekli tutulması istikametinde görüş belirtiyor ve bu uygulamanın ülkelerinde geniş kapsamda yer bulmasını bekliyor.

Kapanmaların, kısıtlamaların akabinde içinde bulunduğumuz mevsimler gereği seyahatler artacağından, inançlı ortamların tercih edilmesi istikametinden aşı pasaportu uygulamasını başlatacak ülkeler olacaktır demek yanlış olmaz.”

CANLI YAYINDA AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında merak edilen soruları cevapladı. En çok merak edilen sorulardan biri olan ‘tam kapanma uzayacak mı?’ sorusuna Bakan Soylu, açıklık getirdi. İşte Bakan Soylu’nun kıymetli açıklamalarından satır başları:

GENELGELER ÜZERİNE ÇIKAN TARTIŞMALAR

Aldığımız 4 ana pradigmamız devam ediyor. Kaygımız şu, önümüzde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı var. İnsanların virüsü birbirine geçirebilecekleri çok riskli bir devir yaz periyodu. Tarım için çok değerli bir devirdeyiz. Tarımı devam ettirmemiz lazım. İhracat sayılarımız yükseliyor, bunu devam ettirmeliyiz. Ayrıyeten turizm devrine giriyoruz. Esnaftan tutun tüm hizmet kesimi çok büyük fedakarlık ortaya koyuyor. Halkımız büyük bir fedakarlık ortaya koyuyor bu manada müteşekkiriz.

‘HALKIMIZ BÜYÜK FEDAKARLIK GÖSTERİYOR’

Tam kapanmanın tesirlerini bugünden itibaren göreceğiz. Sayıların 22 bin civarına düşmesi, gerçek gittiğimizin bir göstergesidir. Halkımız büyük bir fedakarlık ortaya koyuyor bu manada müteşekkiriz. Halkımız da bu süreçte yalnız bırakılmadı. Vefa Toplumsal Takviye kümesi, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız gereken yardımları yaptı.

TAM KAPANMA UZATILACAK MI?

Bizim 19 Mayıs ile ilgili bir kıymetlendirmemiz yok, tabi bugün prestijiyle. Biz hükümet olarak şunu görmek istiyoruz; uykusuzluktan gözlerim acıyor arkadaşlarımız işlerini çok iyi yapabilsin diye. Yüzlerce binlerce taleple karşı karşıyayız. Biz mümkün olduğunca bu işi bitirelim, bir daha bu işlerle karşılaşmayalım fikri içindeyiz.

“TAM KAPANMANIN TESİRLERİNİ BUGÜNDEN İTİBAREN GÖRECEĞİZ”

17 Mayıs’ta elde edeceğimiz sayılar, o gün kabinenin ve Bilim Şurası’nın alacağı kararlarla yolumuzu belirleyeceğiz. Tekrar kayıplarımız olmasın diye daima birlikte büyük bir fedakarlığı ortaya koyacağız. Sıhhat Bakanımız da bir açıklama yaptı Sinovac ile 100 milyon mutabakat yapıldığını söyledi, bir taraftan Biontech var, bir taraftan Rusya’nın aşısı var. Türkiye aşı manada elinden gelen bütün uğraşı ortaya koyuyor.

MARKETLERDEKİ ESER SATIŞINA DÜZENLEME

Esnaf diyor ki ‘ben kapandım, fedakarlık yapıyorum. Elektronik eşya, hırdavat, giysi, bahçe materyali satılamasın.’ Onu da anlamak lazım, toplumdaki bu fedakarlığı dağıtmak gerekiyor. Biz milletimizden gelen talepleri dinleyerek, adım atıyoruz. Bir taraftan vatandaşın istediğiyle onu buluşturmamız temel sorumluluğumuz öteki taraftan ‘sen kapanırsan iyi olacak’ dediğimiz insanlarımıza da ‘bak senin temel haklarını gözetiyoruz’ demek zorundayız. İkisini dengelemek zorundayız, bunun için marketçileri çağırdık, durumu anlattık, onlarda dediler ki ‘Haklısınız.’ Lakin bakkallar açık, ‘Perşembe akşamına kadar bu gereksinimlerinizi alabilirsiniz’ diyerek müddet verdik

ALKOL SATIŞI YASAĞI TARTIŞMASI

Alkol sorunu bizatihi çıkmış bir iş değil. Biz yaklaşık iki ay üzere bir mühlet Avrupa’yı daima takip ettik. Onlar bizden biraz daha evvel oldular. Biz biraz da onları takip ederek, nasıl kapanıyorlar, nasıl adım atıyorlar, hangi önlemleri alıyorlar… Bütün bunlar bizim için örnek oldu, öğretici oldu. Bunu açıklıkla söylemek gerekir. Kendi deneyimlerimizle bunları pekiştirdik. İstişarelerimizi yaptık ve bir kendimize yol haritası belirledik.

Aralık prestijiyle marketlerde cumartesi pazar yani kısıtlama günlerinde alkol yasağı başladı. O periyotta de yaptılar bu araştırmayı. Vatandaşımızın yüzde 75’i hem kapanma hem de yılbaşı gecesi ile ilgili, ‘evet buna muhtaçlık var bunu olağan görüyorum’ dedi. Artık yüzde 78’i ‘normal görüyorum’ dedi.’ Bu fedakarlığı daima birlikte ortaya koyuyoruz.

2. DOZ YAPTIRANLAR 10 MİLYONU GEÇTİ

Sıhhat Bakanlığı’nın vilayetler bazında yapılan aşı uygulamalarını gösteren haritaya nazaran, Türkiye’de bir doz aşı uygulanan kişi sayısı 14 milyon 361 bin 812’ye, iki doz aşı uygulanan kişi sayısı 10 milyon 20 bin 915’e ulaştı. Türkiye genelinde aşılanan kişi sayısı da böylece 24 milyon 353 bin 656’yı buldu

4 milyon bireye birinci doz aşının yapıldığı İstanbul’da, iki doz aşıyı birden olanların sayısı 1 milyon 583 bin 84 olarak belirlendi.

İki doz aşıyı birden olanların sayısı Ankara’da 799 bin 415, İzmir’de 677 bin 800, Diyarbakır’da 89 bin 434 olarak kaydedildi. Aşılama programı çerçevesinde bugüne kadar Çin’den getirilen Sinovac ve Almanya’dan getirilen Pfizer/Biontech aşışı kullanıldı. 100 milyon doz Sinovac, 90 milyon doz Biontech ve 50 milyon doz Rus Sputnik V olmak üzere toplam 240 milyon doz aşının temini için mutabakat yapan Sıhhat Bakanlığı, Sputnik V aşısının birinci partisinin bu ay içinde Türkiye’ye ulaşmasını bekliyor.

MERT İNAN İstanbul – Kovid-19 salgınına karşı Çin’de geliştirilen ve Türkiye’de milyonlarca doz uygulanan Çin menşeili Sinovac aşısının aktifliğine yönelik yeni araştırma dataları ortaya çıktı. Daha evvel kelam konusu inaktif aşının semptomatik enfeksiyonların önlenmesine yönelik koruyuculuk oranı Brezilya’da yüzde 50.4 olarak ölçülmüş, Türkiye’de yapılan ölçümlerde Sinovac aşısının etkililiğinin yüzde 83.5 ve hastaneye yatışı engelleme oranı yüzde 100 olarak tespit edilmiş lakin buna karşın “Sinovac inançlı mi?” tartışmaları yaşanmıştı.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) aşılarla ilgili bilgileri inceleyip, tavsiyelerde bulunan Stratejik Aşı Uzmanlar Kümesi (SAGE) tarafından hazırlanan son kapsamlı raporda ise 14 gün ortayla 2 doz yapılan aşının Kovid-19 yakalanmayı yüzde 67 önlediği, ağır bakıma yatışı yüzde 89, hastaneye yatışı yüzde 85, vefatları ise yüzde 80 engellediği ortaya konulurken, uzmanlar oranları tatmin edici buldu.

‘ŞİLİ DATALARI ÖNEMLİ’

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez, Sinovac’ın güçlü bir aşı olduğuna işaret ederek “DSÖ raporunda aşının hastaneye yatışı yüzde 85, ağır bakım riskini yüzde 89, mevti de yüzde 80 önlediğini ortaya koyuyor.

Bu datalar Sinovac’ın güçlü bir aşı olduğunu gösterir. Aşılama başlamadan evvel neredeyse her gün birkaç sıhhat çalışanı ömrünü yitiriyordu. Bu vefatlar kesildi. Birkaç meslektaşımız vefat etti lakin bu bireyler de ya şimdi aşı olmayanlar yahut iki doz ortasındaki müddette hayatını yitirenler” dedi.

DSÖ ve Avrupa İlaç Kurumu’nun onaylaması durumunda Sinovac’ın aşı pasaportuna dahil edilecek koruyuculardan biri olacağını da lisana getiren Prof. Dr. Sönmez şunları dedi:

“Bu durumda farklı ülkelerden siparişler alınacak ve Çin menşeili aşının  aşı tedariğinde düşünceler artacaktır. Ortaya çıkan datalar ‘Çin aşısı güvensiz’ biçimindeki telaffuzlarını de boşa çıkartıyor. Şili’den alınan bilgiler ve tablo çok değerli.

Bu ülkedeki datalar Türkiye açısından laboratuvar fonksiyonu görüyor. 18 milyon nüfuslu ülkede, nüfusun yüzde 35.5’i Sinovac ile aşılanmış durumda. Şili Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran aşılanan 70 yaş üzeri kümede ağır bakım ve mevt tablosu bıçak üzere kesilmiş durumda. Aşılanmayan yaş kümesinde ise mevt ve ağır bakım yatışlarında artış var.”

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Osman Erk de DSÖ’nün açıkladığı bilgilerin son derece sevindirici ve olumlu olduğunu söyledi. “Sinovac aşısının yüzde 67’lik koruyuculuğu saptandı. Bu oran kelam konusu aşının iyi ve tesirli olduğunu gösterir” dedi ve devamında şu bilgileri verdi:

“Bahsi geçen oran semptomatik hastalıktan koruyuculuk. Hastaneye yatma, ağır bakım ve vefatları önlemede ise yüzde 85’lik koruyuculuk kelam konusu. İnsanları ümitsizliğe sürüklemenin manası yok.

İki dozunu olmuş ortadan 15 gün geçmiş şahıslar, önlemleri elden bırakmaz, maske, uzaklığa uyarsa ağır hastalık tablosuyla karşılaşmaz. Aşılar üzerine olumsuz algı yaratanlara kulak asılmamalı.”

Milliyet

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu