Ana Sayfa Spor 27 Mayıs 2021 58 Görüntüleme

Son dakika haberi – Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’ndan Skorer’e çarpıcı açıklamalar! Sörloth, Visca, Uğurcan…

RÖPORTAJ: NERGİS AKIN – KAMERA: FEVZİ TAPAN

Spor Toto Harika Lig’i 4. sırada Trabzonspor’da Lider Ahmet Ağaoğlu Skorer’e kıymetli açıklamalarda bulundu.  Transfer çalışmaları, gayeler ve ekonomik tablo hakkında konuşan Lider Ağaoğlu şu tabirleri kullandı:

-Trabzonspor ligi 4. bitirdi. Sizden bir dönem değerlendirmesi rica edelim, adil bir dönem geçirdiğimizi düşünüyor musunuz? 

Ben açıkçası hiçbir dönemin adil geçtiğini düşünmüyorum. Bunu da kanıksamış durumdayız. Bu koşullar içerisinde çaba veriyoruz. 70’lerde 80’lerde 90’larda ve 2000’de , 2011’de bu külfetleri yaşadık ve hala da yaşıyoruz. Çabucak çabucak herkesin şikayet ettiği lakin düzelmesi manasında da kimsenin efor sarf etmediği ve ekseriyetle de adalet değil de adaletsizlikten hisse isteyen bir yoğunluğun olduğu toplulukların içerisindeyiz. Sistemdeki meşakkatleri gidermeden bu yaşamış olduğumuz badirelerin ortadan kalkması mümkün değil. Istırapların derinine ineceğimize, yüzeysel konuşmalarla ve canımız yandığı vakit feryat ediyoruz. O da 1-2 gün gündem oluşturuyor. Burada kimin sesi güçlü çıkıyorsa, biraz ondan yana inisiyatiflerin kullanıldığını görüyoruz. Fakat Anadolu ekipleri diyelim Sivasspor, Gaziantep , Kayserispor, Rizespor seslerini duyurabildikleri  ölçüde düşüncelerini anlatmaya çalışıyorlar ancak bu genelde Türk futbolunun yıllardır yaşadığı bir sorun. Bunun derinine inmedikçe sistemdeki çarpıklıkları  ve yapısal bozuklukları gidermediğimiz sürece bu devam edecek.

Dönem beklediğimizi yerde bitti mi derseniz Trabzonspor’un forması birinci 4’ün içerisine girer. 4. Olarak bitirdiğimiz için de doğal ki dönemi arzuladığımız, istediğimiz yerde bitirmedik. Birtakım kahırlar ve şanssızlıklar yaşadık. Dönem başında istediğimiz sonuçları elde edemedik. Bunda alışılmış çeşitli faktörler vardı. Bilhassa pandeminin yaratmış olduğu olumsuz tesirlerden en çok ziyan ve hasar gören kulüp Trabzonspor’du. 15 Eylül’de başlayan bir dönem ve ligin bir anda 21 kadroya çıkması, finansal olarak da yayıncı kuruluş gelirlerinin düşmesi, 21 gruptan kaynaklanan gelir azalması, yapılacak olan transferler bütçenin denkleşmesi açısından çok büyük ezalar yaşattı bize. Bilhassa de bizim en büyük sorunumuz lig bitmeden UEFA’nın vermiş olduğu cezanın üzerine bir ceza daha vermiş olması ki lig daha bitmemişti. Ekibin motivasyonunu olumsuz tarafta etkiledi bu. O ruhsal baskıyı oyuncuların üzerinden kaldırmak kolay olmadı, büsbütün kaldırdığımızı da söyleyemeyiz. Doğal olarak her oyuncunun hayalidir Şampiyonlar Ligi’nde oynamak. Çabucak kupa finalinin sonraki günü CAS’ın UEFA’nın vermiş olduğu kararı onaylaması, yani durduk yerde Trabzonspor Kulübü bir ihlalden ötürü, 2016-17-18 yıllarındaki mutabakat mutabakatını ihlal etmesinden ötürü neredeyse birebir kabahatten ikinci cezayı aldı. Lakin bir evvelki dönemin parasını aldık. Ceza vermişlerdi ve paramızın yüzde 50’sini kesmişlerdi. Orada neredeyse 20 milyon civarı bir para kaybına uğradık. Doğal takımdan gidenler oldu. Takım zafiyeti oluştu. Bu sorunu izole etmek kolay değildi. Bunların olumsuzluklarını  yaşadık fakat sonuç prestiji ile ligin 8.haftası itibariyle 17. Sırada olan Trabzonspor’un ligi 4. Sırada bitirmesi ve Konferans Ligi’ne gitmesi hoş.

Bu ortada medyada görmediğim için söyleyeceğim, UEFA’ya katılan bir Türk grubu 9.5 milyon Euro iştirak parası alıyordu. 9.5 milyon Euro UEFA’da şu anda 3.3 milyon euroya düşmüş durumda. Bizim katılacağımız Konferans Ligi’nde de kümelere kaldığımız takdirde bizim de alacağımız para 2.9 milyon Euro üzere bir para. Gelirlerde çok önemli bir azalma var. Biz idareye geldiğimiz vakit yayıncı kuruluştan galibiyet primi olarak ödenen para 3.5 milyon liraydı. Euro da 4.2 civarındaydı yani yaklaşık 800 bin Euro galibiyet parası alıyorduk. Bu 3 yıl içerisinde hem kurdaki artış hem de yayıncı kuruluşun daima indirim istemesinden kaynaklanan önemli bir gelir kaybı var. Bugün gelmiş olduğumuz noktada 195 bin Euro. Trabzonspor Kulübü açısından konuşuyorum, 3 sene evvel galibiyete 800 bin Euro alırken bugün 195 bin Euro alıyoruz. Harcamalarımızın yüzde 80’i maalesef Euro. Gelirler düşüyor fakat masraflar de hiç düşüş yok. Ekonomik manada bocaladık alışılmış ki ve ekonomik manada bocalayınca transferde ve sportif manada da bocalıyorsunuz. Sonuç itibariyle yeniden de başlangıca kıyaslarsak epeyce iyi bir yerde bitirdik. Lakin tek söz ile özetlersek makûs başladık iyi bitirdik. 

Yeni dönemde takımınızı Avrupa odaklı mı yoksa Harika Lig odaklı mı kurmayı düşünüyorsunuz? Abdullah hocadan beklentileriniz neler?
Yalnızca bizim bir beklentimiz yok hocada. Trabzonspor Kulübü, taraftarı her vakit şampiyonluk bekler. Şampiyonluğu hedeflediğiniz yerde Konferans Ligi deyip geçmemek lazım orada da yanılmıyorsam Tottenham üzere kalburüstü ekipler da var. Şampiyonluğa yürüyen bir takım oluşturduğunuz vakit ve kadroyu da biraz geniş tuttuğunuz vakit zati 2 ligi birden götürebilirsiniz. Kolay bir örneğini de bu sene yaşadık aslında. 3 günde 1 maç oynadık. Bu önümüzdeki dönem Konferans Ligi artı Harika Lig’i birlikte götürebilmenin idmanını bir manada biz geçtiğimiz dönem yaptık. İkisini birbirinden ayırmak mümkün değil oraya mı yönelik olacak buraya mı yönelik olacak diye. Takım oluşturulması, yapılacak olan transferler ve önerilen isimler büsbütün İhsan hoca ve Abdullah hocanın inisiyatifinde belirlenen isimler. Bize 5 isim önerildi. Bu isimlerden 2 adedini getirdik. Sıhhat denetiminden geçip ülkelerine tatile dönecekler. Bir adediyle görüşmemiz devam ediyor olumlu manada. Daha sonra öteki 2 mevkii için önermiş oldukları yaklaşık olarak 3-4 isimle temaslarımız, görüşmelerimiz devam ediyor.  Bizim emelimiz hocanın belirlemiş olduğu bu 4-5 ismi 28-29 Haziran’a kadar kamp takımının içerisine katmak. Lakin erken transferin de şöyle bir dezavantajı var. Şayet bonservisli oyuncular üzerinden gidiyorsanız kulüpleri ile anlaşmanız biraz vakit alıyor. Zira kulüplerden çok büyük bir kısmı önümüzdeki dönem planlamasını yapmış durumda değiller. Yani talip olduğumuz oyuncuları ne yapacaklar belirli değil. Benim iddiam o ki hocanın vermiş olduğu 5 isimden 4’ü bu takıma katılacak benim varsayımım.

Hoca ile yapmış olduğumuz birebir görüşmeyi anlatayım, zihinlerde soru işareti kalmasın. Bu 4-5 nokta transferimizi yaptıktan sonra, süreç içerisinde şayet muhtaçlık olursa, kulübün menfaatleri açısından, bizim için avantaj teşkil edecek oyuncular olursa alabiliriz.

Gidecek oyuncularla alakalı da ismi şu an sıkça söylem edilen Uğurcan Çakır var ancak onun transferi ile ilgili biraz vakte gereksinim var. Vakit da Avrupa Kupası finalleri. İnşallah Avrupa Kupası finallerinde Trabzonspor’da olduğu üzere başarılı maçlar çıkarıp hak ettiği ve iyi bir kulübe ve bizi de tatmin edecek bir bonservis fiyatı ile Uğurcan Çakır’ın transferi gerçekleşmiş olur.

Bir çok söylenti var. Nwakaeme, Ekuban üzere. Daha transfer penceresi açılmadan, performans gösteren oyuncular ile alakalı olarak bir sürü menajer var. Şaşkınlıkla izliyorum. Birtakım ‘yetkisi olmayan’ menajerler Türkiye’deki kimi kulüplere Alexander Sörloth’u teklif ettiklerini duyuyorum. Bu da dedikodu falan değil. Sörloth’un menajeri bizim çok yakın tanıdığımız birisi. Adam bu işlerin içerisinde değil. Kimse ile de tek söz konuşmuşluğu yok. Oyuncu yıldız, tahminen bir formda kulübünden ayrılması gündeme gelebilir, kapı kapı dolaşıp size onu getirelim bunu getirelim diyorlar. Kelimeyi dikkatli kullanmak zorundayım, bu piyasanın ne kadar yumuşak bir yerde oynandığını gösteren farklı güzel olmayan gerçeklerinden birisi. Ayrıntılıca anlatacağım.

Edin Visca ile ilgili teşebbüsünüz oldu mu?

Hoca ve izleme tarafından bu türlü bir talep gelmedi. Tahminen ileriye dönük düşünüyor olabilir. Önerilen 5 oyuncu içerisinde Visca var mı derseniz lakin listede ismi yok.

Sörloth için son günlerde çok tez var. Bu mevzuyu sizden dinleyebilir miyiz?

Sörloth’u herkes istiyor. Türkiye’de hangi ekip taraftarı Sörloth’u ekibinde görmek istemez. Biraz realist olarak kıymetlendirmemiz lazım. Birincisi, bir hoca değişikliği oldu.  Hoca ile Sörloth’un bir uyumsuzluğu olduğu gerçek. Sörloth hiçbir vakit yedek kulübesinde oturacak bir oyuncu değil. Onu çok iyi tanıyorum. Kendisi de bana vakit zaman tabir ediyor. Beni iyi tanıyorsun, benim tek isteğim oynamak ve gol atmak diyor. Nagelsmann’ın sistemi Sörloth’a hiç uymayan bir sistem. Yeni gelen hoca onun hakkında ne düşünecek, sistemine uygun mu değil mi. Yeni gelen hoca bu kararı verdikten sonra, Leipzig karar verecek. Sonuç olarak dönüp baktığınızda 21 milyon Euro bonservis verip, 3.750 milyon net maaş ödedikleri bir oyuncu. Onların vereceği bir karar ver ve bugün yarın deklare edilecek bir karar değil. O karardan sonra kimi şeyleri çok net konuşabiliriz.

Alexander Sörloth buradan gittiğinden beri biz hiçbir halde Trabzonspor Kulübü olarak irtibatı kesmedik. Yalnızca Sörloth değil Yusuf’la da kesmedik. Beşerler kimi şeylere günlük bakıyor. Yusuf yalnızca Lille’in futbolcusu değil benim de futbolcum. Bir sonraki satışında yüzde 20 hisse alacağım bir oyuncu. Onun performansını, psikolojisini her daim takip etmek ve her türlü takviyesi kulüp olarak vermek zorundayız. Sörloth ile de gittiğinden beri ilgilendik. Yapısını da çok iyi bildiğim için daima kendisine moral verdim. Farklı bir lige ve sisteme gittin, moralini bozma, sen Avrupa’nın hala en iyi 5 forvetinden birisin, bir gün bu ibre dönecek diyerek daima takviye olduk ve irtibatı hiçbir vakit kaybetmedik. Haftada 2-3 kere konuştuğumuz bile oldu. Hatta Norveç maçından evvel sakın gol atma bak Çakır’a, o senin eski kadro arkadaşın dedim. Güldü natürel. Az daha kale direğini de söküyordu bu ortada o da ona hiç yakışmadı. ( Gülerek)

Sörloth’un bir sonraki satışından Trabzonspor yüzde 20 para kazanacak. Hiçbir biçimde de giden ya da göndereceğimiz oyuncuların performans düşüklüğü önemli halde bizim canımızı sıkar. Buna bu açıdan bakmak lazım. Gönderdik gitti aldık parayı koyduk kasaya diye bir şey yok. Neden o denli olsun? Genç oyuncular önlerinde en az 2 transferleri var. Gönül ister ki Yusuf 60 milyon Eurolara gitsin, para onlarda fazla olduğu için o denli diyorum. Premier Lig takımlarından birinci 5’inden birisine gitsin, Sörloth oralara gitsin ve gibisi halde Uğurcan da oralara verelim isteriz.

 Trabzonspor açısından baktığımızda bizim sabit gelirlerimiz yaklaşık olarak 16 milyon Euro. Takımımız da 20 milyon Euro. Trabzonspor’un üzerine koyabilmesi için en az 1 oyuncuyu yetiştirip ya da geliştirip satması lazım. Bu doğrultuda şu son 2-3 yıldır üzücü gitmedik. Burada ismi hiç gündemde olmayan oyuncularımıza gelen teklifler ve ilgiler var. Yapılan konuşmalar var. Yalnızca bu kadarı bilinsin kâfi. İdeolojimiz bu doğrultuda devam edecek.

Uğurcan Çakır’ı 18 milyon euroya vermemiştiniz daha evvel. Beklediğiniz sayı nedir bu transfer için?

Uğurcan’ı biz değil talip olan kulüpler seyredecek asıl. Ben Uğurcan’ı çok seyrettim. Uzun müddetten beri hem idmanlarını hem maçlarını. Çok sevdiğim bir  oyuncu. Çok sakin, sağlam bir karakter. Önder özelliğine sahip. Kağan ile ikisini çok benzetiyorum. Kağan’a baktığım vakit Uğurcan’ın farklı bir yansımasını görüyorum. Onun da idmanlarını 1.5 seneye yakın izledim. Uğurcan çok farklı özellikleri olan bir insan. Bir kulüp lideri hiçbir vakit duygusal olmamalı bilhassa oyuncular konusunda fakat Uğurcan ile alakalı konuştuğumuz vakit ben bunları çekinmeden söz ediyorum. O çok farklı bir karakter. Alan kulüp yalnızca iyi bir kaleci almayacak, alan kulüp iyi bir atlet alacak. Çok iyi forvet olursunuz, çok iyi kurtarışlar yaparsınız çok iyi kaleci olursunuz ancak iyi bir atlet olabilmek için bundan daha farklı özelliklere sahip olmanız lazım. Bu açıdan bakınca bizim elimizde bir pırlanta var. Bu pırlantanın hak ettiğini bulması lazım. Biz parayı ön planda tutmuyoruz lakin Uğurcan da daima şunu söylüyor. Liderim hangi kulüp en çok parayı verirse beni oraya gönderin diyor. Kriter yalnızca para değil. Gelişimini devam ettireceği bir kulüp bizim için öncelikli durumda.

Transfer konusu

Topluluk ve taraftarlarımız şundan emin olsun, transferin en şiddetli süreci bu. Bugün 50- 100 bin euronun pazarlığını yaptığımız bir süreci yaşıyoruz. Canımız çıkıyor nereden ne çıkarabiliriz diye. Nereden içeriye nakit akışı sağlayabiliriz diye. O bahiste da yapacak olacağınız sponsorluk mutabakatları vs. bunların hepsi dünya ve ülke iktisadı ile paralel olan şeyler. Bunları değerlendirdiğimizde sürecin ne kadar güçlü olduğu çıkıyor ortaya.

Yusuf’un transferi peşinden Sörloth’un transferi Palace’ta 1 gol ve1 asistle buraya gelip 33 gol 11 asistle tekrar yurtdışına gitmesi, Uğurcan’ın isminin Avrupa piyasasında söylem edilmesi, birinci sefer burada açıklayacağım Abdülkadir Ömür’e Yusuf’u gönderdiğimiz sene 23 milyon Euro teklif vardı. Herkes şöyle söylüyor teklif geldiği vakit vereceksin lakin o parayı yani Yusuf ve Abdülkadir’den toplam 40 milyon euroyu o sene içerisinde kullanma zorunluluğunuz var limitten ötürü. Seneye devredelim diye bir şey yok. Para geldiği vakit yüzde 70’i zati borç ödemeye gidiyor. Trabzonspor’un siyaseti şu, her sene 14-15 milyon Euro ortasında bir oyuncu satması. Lakin biz 1 sene içerisinde hem 2 oyuncuyu göndermek istemedik hem de gelecek olan 40 milyon Euro 1 sene sonranın hesaplarına yansımayacaktı. Oyuncu satma siyasetimizi bu senede gerçekleştiririz, önümüzdeki senede gerçekleştiririz.

Müzedeki kupalara haciz gelmişti

Bizim Türkiye Kupası ve Harika Kupa hakkında güzel olmayan yakıştırmalar oldu. O kupalar kupadan sayılmadı lakin unutmayalım ki 3 sene öncesine gittiğimiz vakit bırakın kulübün müzesine kupa girmesi, müzedeki kupalara haciz gelen bir kulüp pozisyonundan buraya geldik. Bunun da biraz sağlıklı kıymetlendirilmesi lazım.

Flaş bir transfer yapacak mısınız? Yoksa Berat üzere genç isimlere mi talih vereceksiniz?

Flaş ve bomba transfer konusunda yalnızca Trabzonspor için demiyorum herkes için geçerli, gelen oyuncunun verimli olması değerli. Sörloth geldiği vakit burada Cuma günüydü hiç unutmuyorum, Sörloth’la alakalı olarak kendisi bana gösterdi, Trabzonspor’a gelmemesi konusunda toplumsal medya hesabına çok önemli bir yüklenme vardı. Ben mübalağa etmiyorum, hayatımın en zahmetli 1 haftasını geçirdim. Önemli formda tenkit edildim, önemli formda eleştirildim. Hakarete varan tenkitler aldım. Getirirken yanılgılı olduk, 21 milyon euroya gönderirken yeniden yanlışlı olduk. Burada birtakım şeylere yanlış pencereden bakıyoruz. Türk futbolu ismine konuşuyorum bomba transferin yüzde 90’ı sizin elinizde patlar. Finansal olarak patlar. Performans vermeyen katkıda bulunmayan gönderdiğimiz hiçbir oyuncuya tazminat vermedik. Performansından emin olamadığımız, ahenk sorunu yaşama riskini gördüğümüz hiçbir oyuncuyu takıma direkt olarak katmadık.

Bomba transfer diye bir şey yok. Bugün hocaya da sorsanız hoca da gülerek karşılık verir. Hocanın başında bir sistem var, şampiyonluk amacı var, hoca tıpkı vakitte kulübün maddi imkanlarını biliyor bu imkanlar doğrultusunda bizi gayeye taşıyacak oyuncular istiyor. Buna ister yıldız deyin, ister bomba deyin, ister füze deyin ne derseniz deyin. Bu kavramlar popülarite açısından baktığımızda kısa müddette yöneticilere çok hoş iltifatlar getiriyor. Bu örnekleri yaşamış kulüplerimiz de var geçtiğimiz döneme baktığımız vakit. Tahminen onların parası vardır. Bedelini para olarak ödüyorlar. Bizim bu türlü bir paramız yok, kimse kusura bakmasın. Ben gidip de çoluğunun çocuğunun rızkından kısıp forma alan Trabzonspor kulübünün taraftarının parasını ben bu formda harcayamam. Hocamızın da bu türlü bir beklentisi yok. Kulübün de bu türlü bir ideolojisi yok. Bomba transfer mi ? Premier Lig’den 1 gol 1 asistle alırız, 33 gol 11 asistle 21 milyon euroya satarız. Bizim işimiz bu.

Merhum Özkan Sümer’in bir lafı vardı. Taraftarın biri sordu yıldız transfer yok mu ? Bak artık güneş batacak, battıktan sonra kafanı kaldır yıldızı orada görürsün dedi. En hoşu aldığınız oyuncuyu parlatıp yıldız yapmanız. Beceri budur. Elalemin yıldızına ödeyecek param yok, kulübümün de yok, ülkemin de yok. Bu yıldızlar da genelde 35 yaşını geçmiş oluyor yani sönmüş yıldız. Ben devre ortasında çok bonservis bedeli ödedim. Hem Bakasetas’a hem Berat’a. İkisinden de beklentim çok fazla. İkisine 5 verdim fakat ben onu 10 yahut 15 olarak geri alırım. Bunu bir kenara yazsınlar. İnşallah sakatlık vermezse. Lakin Türkiye’de Üstün lig kulüplerine verdim bu parayı ve Türk futbol iktisadında kaldı bu para. O  15’i de dışarıdan alıp içeriye getireceğim inşallah. Lakin bu formda tuğlaları üst üste koyup binayı inşa edebilirsiniz.  Taraftarlardan benim ricam bu ideolojiye sahip çıkmaları. O muvaffakiyet bir gün emin olsunlar gelecek ve sürdürülebilir bir muvaffakiyet olacak.  

VAR sistemi için neler söylersiniz? VAR şeffaf olmalı mı?

Kulüpler birliğinde daima olarak konuştuğumuz bir bahis bu. Maç sonu açıklamalarda da daima olarak tabir ettiğimiz bir bahis. VAR ile alakalı, bir konum oluyor hakem gitmiyor, soruyoruz verdikleri karşılık ‘yeni talimata göre’ oluyor. 15 günde 1 talimat değişir mi ? Başlarına nazaran o denli bir hale getirdiler ki sistemi, VAR artık varla yok ortası, kime ne halde hizmet ettiği aşikâr değil. VAR’ın da parasını kulüpler veriyor, biz veriyoruz. Geçmişte 18 kulübün kasasından çıkan paralarla karşılanıyor. Bugün MHK’de hala 1960’larda oluşturulan sistemi devam ettirdiğiniz sürece, bütün ülkelerin çok efektif olarak kullandığı sistemi, VAR teknolojisini, siz ucube bir şey haline getirirsiniz. VAR hiçbir şeye karışmıyorsa, benim Gaziantep maçımda 8 konum geri gelip o konuma karışıyor. 15 günde 1 yönetmelik değişiyorsa, bu işte bir zahmet var demektir. Problemin da ötesindedir de…

VAR’dan ne mi bekliyorum ? İnşallah bir gün yok olur. Yok olursa biliyorsunuz yok yani. Aldık getirdik, teknolojiden yararlanalım, tartışmalar azalsın. Ancak artarak devam ediyor tartışmalar. Beklentim yok. Çok hassas ve dikkatli olmaları lazım. Sıkıntıların derinlerine inmek lazım. Günün gereksinimlerine yanıt verecek heyetlerin olması lazım. Yapısal olan bozuklukları ortadan kaldırmamız lazım. 31 yıldır yöneticiyim, hiçbir şey değişmedi. Evvelce naklen yayın yokken, orta alanda penaltı çalan hakemler vardı. Artık yalnızca onlar kalmadı.

?

 

Milliyet

| youtube izlenme satın al
hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum