gundemkocaeli.net
Son dakika haberi: Sokağa çıkma kısıtlaması başladı! İşte muaf olanlar... - Flash Haber
Ana Sayfa Gündem, Siyaset 16 Nisan 2021 0 Görüntüleme

Son dakika haberi: Sokağa çıkma kısıtlaması başladı! İşte muaf olanlar…

İçişleri Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Konseyinin tavsiyeleri göz önünde bulundurularak, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan kararlar doğrultusunda yayımlanan genelgeyle kısıtlamanın ayrıntılarını duyurmuştu. Bu kararla koronavirüsle gayret önlemleri kapsamında 19 Nisan Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

KISITLAMA İLE İLGİLİ TÜM AYRINTILAR…

Bakanlıktan yapılan açıklamada, genelgede, salgınla uğraş sürecinin temel prensipleri paklık, maske ve ara kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve tedbirlerin, Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Şurası’nın teklifleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirildiği belirtildi.

Mutasyona uğrayan Kovid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, Türkiye’de de bilhassa İngiltere varyantı sebebiyle günlük olay, ağır bakım ve entübe hasta sayılarında süratli bir artış yaşandığı bildirilen genelgede, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda saat 19.00’dan itibaren ülke genelini kapsayacak biçimde uygulanacak.

Genelgede kısmi kapanmaya yönelik alınan önlemler şöyle sıralandı: Hafta içerisinde yer alan günlerde 19.00­-05.00 saatleri ortasında, hafta sonları ise cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak halde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sıhhat, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak maksadıyla belirtilen yerler ve bireyler kısıtlamadan muaf tutulacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, daha evvel vilayetlere gönderilen genelgeyle açıkça belirtildiği biçimde muafiyet nedenine ve buna bağlı olarak vakit ve güzergahla hudutlu olup, aksi durumlar muafiyetlerin berbata kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara mevzu edilecek. Öte yandan, yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet yalnızca turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir müddet için ülkemizde bulunan yabancıları kapsayacak. İkamet izinliler, süreksiz muhafaza statüsündekiler yahut milletlerarası muhafaza müracaat ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacak.

MARKETLER AÇIK OLACAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçilerin 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebileceği vurgulanan genelgede, “65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç zarurî gereksinimlerinin karşılanması ile hudutlu olmak ve araç kullanmamak koşuluyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Birebir saatler ortasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis biçiminde de satış yapabilecek.” tabirleri kullanıldı.

FIRINLAR…

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonları ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayilerinin açık olacağı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi: “65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç ekmek ve unlu mamul gereksinimlerinin karşılanmasıyla sonlu olmak ve araç kullanmamak koşuluyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme arasında olan fırına gidip gelebilecek. Ramazan ayı müddetince iftar saati ve çabucak öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi gayesiyle fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat evvel sonlandırılacak ve iftar saatine kadar yalnızca satış yapılabilecek.

İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve başka hazırlık süreçlerine devam edilebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ilişkin ekmek dağıtım araçlarıyla yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak ortalarında katiyen satış yapılmayacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasındaki mühletlere uymak için tüm iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri ortası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak. Hafta içi günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri ortasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak.

65 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN DÜZENLEME

Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın kent içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş) kullanmalarına müsaade edilmeyecek. Ulusal Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitimin devamına karar verilen sınıf düzeyleri ile destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında eğitim gören 18 yaş altı gençlerimiz, durumlarını belgelendirmeleri kaidesiyle toplu ulaşım araçlarından istifade edebilecek.”

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan mühlet ve günlerde zarurî haller dışında vatandaşların toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine müsaade verilmeyeceği aktarılan genelgede, şu sözlere yer verildi:

“Herhangi bir mecburî hali bulunmayan bireylerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan mühlet ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri lakin toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşiyle ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının vazifelileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ile ibraz eden bireyler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Zarurî haller sayılacak durumlar, tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, hekim raporu ile sevk olan ve/veya daha evvelden alınmış tabip randevusu/kontrolü olan, kendisi yahut eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için yahut cenaze nakil sürecine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi), bulunduğu kente son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini seyahat bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren ayrıca evrak, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilen ve başka merkezi imtihanlara katılacaklar ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel yahut kamudan günlü kontrata davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen biçiminde belirlendi. Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla yahut İçişleri Bakanlığına ilişkin e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara direkt müracaat yoluyla Seyahat Müsaade Heyetlerinden müsaade almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerdeki şehirlerarası seyahat kısıtlamasının aktifliğinin artırılması maksadıyla kentlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller ortası uyum sağlanmak kaydıyla) denetim noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları kesinlikle tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan şahısların şehirlerarası seyahatlerine müsaade verilmeyecek

16 Mayıs Pazar günü saat 00.00’a kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı) iş yerlerinin iç yahut dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyeceğine işaret edilen genelgede, bu müddet içerisinde yeme-içme yerlerinin hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri ortasında gel-al ve paket servis, saat 19.00’dan sahur vaktine kadar yalnızca paket servis, hafta sonları ise sabah 10.00’dan sahur vaktine kadar yalnızca paket servis formunda faaliyet gösterebileceği belirtildi.

ONLİNE SİPARİŞLER

Online yemek sipariş firmalarının hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00’dan sahur vaktine kadar evlere/adrese paket servis halinde satış yapabileceğine dikkati çekilen genelgede, şunlar kaydedildi:

“Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, hoşluk merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi üzere yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu üzere yerlerin faaliyetlerine 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar süreksiz olarak orta verilecektir. Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve yalnızca esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.

17 Mayıs’a kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel heyet dahil yapacakları geniş iştirakli her türlü aktifliklerine müsaade verilmeyecek. Evlendirme süreçlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte nikah ve nikah merasimi formundaki düğünler, 17 Mayıs’tan itibaren yapılabilecek. Bu müddete kadar rastgele bir halde nişan, kına, merasim, merasim, düğün yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Kent içi toplu ulaşım araçlarında, oturma kapasitesi yüzde 50 ile sonlandırılacak, minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde rastgele bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler üzere iç hacim bakımından fiziki ara kurallarının uygulanamayacağı kent içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek, bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler üzere ayakta yolcu taşıma yüklü toplu ulaşım araçlarında fiziki aralık kurallarına muhalif olmayacak halde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe genel hıfzıssıhha heyetleri tarafından tespit edilecek. Raylı sistem araçları (metro, tramvay), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği biçimde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek.”

Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk meskenleri üzere toplumsal koruma/bakım merkezlerinde 17 Mayıs’a kadar ziyaretçi kabul edilmeyeceği vurgulanan genelgede, “Turistik tesisler dahil tüm konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri, yalnızca konaklamalı müşterilerle sonlu olmak ve birebir masada en fazla 2 şahsa servis açılmaması kaydıyla hizmet verebilecek. Konaklama tesislerinde muhakkak toplu iftar tertipleri yapılmayacak.” bilgisine yer verildi.

Daha evvel vilayetlere gönderilen genelgeler doğrultusunda konaklama tesislerinin kontrollerinin faal biçimde sürdürüleceği, geçersiz rezervasyon başta olmak üzere her türlü berbata kullanımın önüne geçileceği bildirilen genelgede, şu sözler kullanıldı:

“Çeşitli iş yerleri tarafından açılış nedeniyle yahut makul gün ya da saatlere mahsus yapılan indirim uygulamaları denetimsiz biçimde kalabalıkların oluşmasına neden olabilmekte. Bu sebeple iş yerleri tarafından açılış nedeniyle yahut muhakkak gün ya da saatlere mahsus genel indirim uygulamalarının yerine yoğunluğun önüne geçilebilmesi için en az bir hafta sürecek formda uzun periyodlarla indirim uygulamaları yapılacak. Cumhurbaşkanlığının 2021/8 sayılı Genelgesi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma üzere esnek çalışma tekniklerinden azami seviyede istifade edilecek.

İdari müsaade kapsamındaki işçiye (hamile çalışanlar, süt müsaadesi kullananlar, 10 yaş ve altında çocuğu olan bayan çalışanlar, engelli çalışanlar, 60 yaş üzerindeki işçi, kronik rahatsızlığı bulunanlar) kolaylık gösterilecek ve kamuda mesai saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak uygulanması sağlanacak. Çalışma şartları, kuralları ve imkanları uygun olan özel bölüm firmalarında da esnek çalışma tekniklerine geçilmesi teşvik edilecek.

Daha evvel vilayetlere gönderilen genelge ile tüm kara, deniz ve hava hudut kapılarımızdan 15 Nisan’a kadar ülkemize giriş yapmak isteyen şahıslardan son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibrazı zaruriliği 31 Mayıs’a kadar devam ettirilecek. Negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibraz edemeyen şahıslara uygulanacak karantina şartlarına ait iş ve süreçler daha evvelden yayımlanmış olan genelgelerimize nazaran yerine getirilecek.”

Genelgede, Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci unsurları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Konseyleri kararlarının acilen alınacağı, uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyeceği ve mağduriyete neden olunmayacağı kaydedildi. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf yerler ve bireyler ise şu halde belirlendi:

“Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sonlu olmak kaydıyla; TBMM üyeleri ve çalışanları, kamu tertibi ve güvenliğinin sağlanmasında misyonlu olanlar (özel güvenlik vazifelileri dahil), zarurî kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, hudut kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım meskenleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din vazifelileri, Acil Davet Merkezleri, Vefa Toplumsal Takviye Üniteleri, İl/İlçe Salgın Kontrol Merkezleri, Göç Yönetimi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde vazifeli olanlar ve istekli olarak vazife verilenler, kamu ve özel sıhhat kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, doktorlar ve veteriner tabipler, mecburî sıhhat randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),

ilaç, tıbbi aygıt, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ait faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar, üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar, bitkisel ve hayvansal eserlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, yurt içi ve dışı nakliyecilik (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları, eser ve/veya materyallerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı nakliyecilik, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında misyonlu olanlar, oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin vazifelileri ve istekli çalışanları, 30 Nisan 2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Kümesi üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,

ikametinin önü ile sonlu olmak kaydıyla evcil hayvanlarının mecburî gereksinimini karşılamak üzere dışarı çıkanlar, gazete, mecmua, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları, akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar, sebze/meyve ve su eserleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında vazifeli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,

Cenaze defin süreçlerinde misyonlu olanlar (din vazifelileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar, doğal gaz, elektrik, petrol bölümünde stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri) ile bu yerlerde çalışanlar, elektrik, su, doğal gaz, telekomünikasyon kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde misyonlu olanlar ile servis hizmeti vermek üzere vazifede olduklarını belgelemek kaidesi ile teknik servis çalışanları,

Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları, mahalli yönetimlerin toplu taşıma, paklık, katı atık, su ve kanalizasyon, karla çaba, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak işçisi, kent içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi) şoför ve vazifelileri, yurt, pansiyon, şantiye toplu yerlerde kalanların ihtiyaç duyacağı temel gereksinimlerin karşılanmasında misyonlu olanlar, iş sıhhati ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak emeliyle iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri tabibi, güvenlik vazifelisi, bekçi), otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu üzere ‘Özel Gereksinimi’ olanlar ile bunların veli/vasi yahut refakatçileri, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri kaidesi ile),

Yurt içi ve yurt dışı karşılaşma ve kamplara katılacak olan ulusal sportmenler ile seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor karşılaşmalarındaki sportmen, yönetici ve başka vazifeliler, çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak imali devam eden büyük inşaatlar ile buralarda çalışanlar (Bu husus kapsamında inşaat ve konaklama birebir şantiye alanı içinde ise müsaade verilir, diğer bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların diğer bir yere gitmelerine müsaade verilmez. Çalışma yalnızca inşaat alanı ile sonludur.),

Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi süreç merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla), ÖSYM tarafından ilan edilen ve öteki merkezi imtihanlara katılacağını belgeleyenler (bu şahısların yanlarında bulunan eş, kardeş, anne yahut babadan bir refakatçi) ile imtihan vazifelileri, İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Heyetlerince müsaade verilen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar, zarurî müdafi/vekil, duruşma, söz üzere yargısal misyonların icrasıyla sonlu kalmak kaydıyla avukatlar, araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan işçi ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri, motorlu taşıt şoför kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleksel eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri şoför eğitim kurslarına devam eden kursiyerlere yönelik hafta sonları düzenlenmesi mecburî olan direksiyon eğitim imtihanları ile öteki teorik ve uygulama imtihanlarında vazife alan kurul vazifelileri, usta öğreticiler ve bu imtihanlara girecek kursiyerler,

Ulusal Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleksel ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim görüntü çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da kelam konusu çalışmaların uyumunu sağlayan işçi, durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden doküman ile belgelendirmeleri kaidesiyle, güzergâh ve ilgili saatlerle hudutlu olacak formda Ulusal Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının, apartman/site idaresince düzenlenen vazifeli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle vazifeli oldukları apartman yahut sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sonlu olmak kaydıyla apartman ve sitelerin paklık, ısınma vb. işlerini yerine getiren vazifeliler,

İş yerinde bulunan hayvanların günlük bakım ve beslenmelerini yapabilmek için ikamet ile işyeri ortasındaki güzergah ile sonlu olmak kaydıyla evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları, yalnızca yarış̧ atlarının bakım ve beslenmelerini ve yarışlara hazırlık idmanlarını yapmak ve ikamet ile yarış̧ ya da idman alanı ortasındaki güzergahla sonlu kalmak kaydıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve öteki çalışanlar, yalnızca ilaçlama faaliyetleri için zarurî olan güzergahlarda kalmak ve bu durumu belgelemek kaydıyla iş yerlerinin haşere ve başka ziyanlı böceklere karşı ilaçlamasını yapan firmalarda misyonlu olanlar, kurum adresi, çalışma/ders programını içeren evrak ile belgelendirmek kaydıyla daha evvelki eğitim planlamaları doğrultusunda eğitime devam eden özel güvenlik eğitim kurumları ile bu kurumlarca kullanılan uygulama alanları ve özel poligonlar, bu kurumlarda vazife yapan yönetici, uzman eğitici ve öbür çalışanı ve eğitim gören kursiyerler kısıtlamadan muaf tutulacak.”

Milliyet

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı bitcoin casino siteleri
evden eve nakliyat şehirler arası nakliyat
hack forum forum bahis onwin fethiye escort bursa escort infoisrael.net casino siteleri deneme bonusu veren siteler meritking meritking izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler hack forum hack forum hack forum hack forum hack forum warez script hacking forum loca forum hack forum Tarafbet